ORLEN uruchomił swoją trzecią ogólnodostępną stację tankowania wodoru w Polsce. Obiekt w Wałbrzychu posiada pojemność na ponad 2 tony wodoru i jest w stanie zasilać flotę 20 autobusów należących do Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych oraz ponad 30 pojazdów osobowych w ciągu doby.
Grupa ORLEN rozwija infrastrukturę tankowania wodoru w Polsce. W kolejnym kroku realizacji strategii, koncern uruchomił ogólnodostępny obiekt w Wałbrzychu, zlokalizowany obok tradycyjnej stacji paliw ORLEN przy ul. Piotra Wysockiego 43. Stacja wodorowa została wyposażona w dwa dystrybutory dla pojazdów ciężkich i autobusów o ciśnieniu 350 bar oraz jeden dla samochodów osobowych o ciśnieniu 700 bar.
To już trzecia stacja tankowania wodoru ORLEN w Polsce i kolejny krok w kierunku rozwoju zeroemisyjnego transportu. Nowa inwestycja w Wałbrzychu jest częścią szeroko zakrojonego planu Grupy ORLEN na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Europie Środkowej. Koncern systematycznie poszerza sieć ogólnodostępnych stacji, wspierając dekarbonizację transportu i odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na zeroemisyjne paliwa, szczególnie w miastach.
– Budowa stacji jest elementem strategii ORLEN 2035, która zakłada zapotrzebowanie wodoru jako paliwa dla transportu, na poziomie 12 tys. ton rocznie w 2035 roku i w sumie 350 tys. ton w całej działalności Grupy ORLEN. Aby sprostać tym potrzebom, nasza strategia zakłada portfel projektów produkcji wodoru poprzez proces elektrolizy do łącznej mocy ok. 0,9 GW – powiedział Marcin Wasilewski, członek zarządu ORLEN ds. Technologii.
Stacja w Wałbrzychu została zaprojektowana z myślą o potrzebach zarówno transportu publicznego, jak i użytkowników indywidualnych. Umożliwia równoległe tankowanie autobusów oraz samochodów osobowych, co pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej infrastruktury. Każdego dnia tankowanych jest tam średnio 15 z 20 autobusów wodorowych, którymi dysponuje MZUK. Umowa podpisana z przewoźnikiem zakłada dostawy ok. 202 tys. kg wodoru w ciągu najbliższych trzech lat, z opcją dokupienia dodatkowego wolumenu.
Na terenie stacji tankowania wodoru przy ul. Wysockiego przygotowano także cztery miejsca na naczepy wodorowe, umożliwiające magazynowanie łącznie do 2700 kg wodoru. Zastosowane rozwiązania zwiększają elastyczność w zarządzaniu dostawami i zapewniają ciągłość pracy stacji, nawet w okresach zwiększonego zapotrzebowania. Bezpieczeństwo stacji dla użytkowników potwierdził Urząd Dozoru Technicznego, który przeprowadził jej badanie z wynikiem pozytywnym.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.